Slovenské de facto a de iure

Autor: Igor Chlebík | 24.2.2017 o 17:54 | Karma článku: 7,91 | Prečítané:  981x

Na Slovensku nie je nič jednoznačné a stav veľa vecí závisí od toho, či sa na ne pozeráte z pohľadu "de facto" alebo "de iure". Záleží len od uhlu pohľadu a v blogu prikladám príklady, že u nás sa de facto žial nerovná de iure.

Podľa Wikipédie

De facto je latinský výraz znamenajúci „v skutočnosti“ alebo „prakticky“. Podľa skutočného stavu, naozaj

De iure (lat.) je podľa práva, z právnych dôvodov.

 

Pár príkladov Slovenských de facto a de iure...

Prvá zásadná vec - právny štát - de iure a de facto. Na Slovensku neexistuje de facto vymožiteľnosť práva a rovnaká spravodlivosť pre všetkých. Iná je pre "nášho človeka" a iná je pre "obyčajného človeka". Stačí pozrieť ako náš štát vyšetruje Fica, Kaliňáka či Bašternáka ("našich ľudí") a ako vyšetruje Matoviča či Rybaniča (nie "našich ľudí").

Špeciálny prokurátor - de iure má v náplni práce podávať obžaloby v korupčných kauzách a posúvať ich na Špecializovaný trestný súd. De facto za 8 rokov nepodal ani jednu obžalobu a skôr robí opak toho, čo by mal robiť.

Verejné obstarávanie - de iure je všetko v poriadku, podľa práva, obstarávanie prebehlo podľa zákona. De facto ich bolo veľa zmanipulovaných, len pro forma - splnili sa zákonné náležitosti a vyhrala dopredu vybraná firma, na ktorú sa ušili podmienky alebo súťažila sama so sebou.

Ústava Slovenskej republiky - Čl. 73 : (2) "Poslanci sú zástupcovia občanov. Mandát vykonávajú osobne podľa svojho svedomia a presvedčenia a nie sú viazaní príkazmi."
De iure hlasujú poslanci podľa Ústavy - "podľa svojho svedomia a presvedčenia a nie sú viazaní príkazmi". De facto hlasujú podľa palca - keď je hore, sú za, keď je dole, sú proti. Hlasujú proste ako cvičené opice na základe príkazu niekoho zhora.

Predvolebná kampaň - ZÁKON 181/2014 - o volebnej kampani
Čl. I - (2) Volebná kampaň začína dňom uverejnenia rozhodnutia o vyhlásení volieb v ZZ SR (ďalej len „vyhlásenie volieb“) a končí 48 hodín predo dňom konania volieb. De iure je to tak, de facto je predvolebná kampaň stále a politici oblepia Slovensko mesiace pred kampaňou.

ZÁKON 181/2014 - Čl. I - § 3 - Financovanie volebnej kampane (1) Politická strana môže na svoju volebnú kampaň vo voľbách do Národnej rady Slovenskej republiky a vo voľbách do Európskeho parlamentu vynaložiť najviac 3 000 000 eur vrátane dane z pridanej hodnoty. De iure každému všetko sedí, de facto dávajú na kampaň viaceré strany šialené "paralelné" peniaze.

Konkurzy a obsadzovanie pozícií - de iure prebiehajú všetky konkurzy a obsadzovanie pozícií podľa zákona. De facto sa dopredu vyberie ten, ktorý má vyhrať. Pre mňa najväčší extrém je detská ombudsmanka Tomanová. De iure vyhrala podľa zákona, de facto vyhral ten najneschopnejší a najhorší kandidát aký bol len možný, pridelená trafika zaslúžilej členke SMERu a dôchodkyni.

Kupovanie rómskych hlasov vo voľbách. De facto sa rómske hlasy kupujú a je to všeobecne známa vec, de iure sa ale nič také nedeje a keď aj pri kupovaní rómskych hlasoch niekoho prichytia a vidí to celé Slovensko, zase sme svedkami toho, že skutok sa nestal a žiadne kupovanie sa nepotvrdí.

Široký - nie je to tak dávno, čo de iure Váhostav nevlastnil, hoci de facto všetci vedeli, že ho vlastní. V prípade Širokého sa už de facto stotožnilo s de iure - a Široký sa priznal, že má vo Váhostave prsty.

Ján Slota. Alkohol za volantom je trestný čin a keď niekto odmietne fúkať a nechať si zobrať krv, malo by sa na neho hľadieť ako keby nafúkal. De iure sa Slotovi prakticky nič nestalo, akoby nepil žiadny alkohol za volantom, de facto nechám na posúdení každého, či za tým volantom pil alebo nepil.

Jozef Holjenčík. De iure nezávislý predseda ÚRSO a šéf Regulačnej rady (už bývalý). De facto nechám na posúdení každého, kto tento úrad reálne ovládal a ešte sa aj chválil stabilnými cenami energií. Bonbónikom je, že pán Holjenčík de iure nepodnikal a s jeho "bývalou" firmou JHS nemal nič spoločné. De facto má s jeho "bývalou" firmou JHS spoločné takmer všetko od emailu cez telefón atď atď.

Znásilňovanie detí v Čistom dni je na samostatný článok. Detský domov dcéry detskej ombudsmanky rovnako. Bielenie karty v Nitrianskej nemocnici zase. Verejné obstarávanie CTčka v Piešťanoch zase. V každom meste či dedine ľudia de facto vedia, kto je mafián, zlodej, berie úplatky alebo sa v niečom vezie, de iure sú títo ľudia ale ctihodní občania a nikto im nič nedokáže.

Také prkotiny ako Starý most v Bratislave - de iure bol hotový, de facto nie - ale museli ho otvoriť do nejakého termínu. Hausbóty na Dunaji či čierne stavby po celom Slovensku - de facto sú to čierne stavby, de iure sa to vždy nejako utrasie a dodatočne zlegalizuje.

Pre mňa je maximálny extrém, keď sa nejaký daňovák prizná, že zobral úplatok a za toto je aj odsúdený a sedí v base. Zároveň ale senát oslobodí z podplácania tých, ktorí ten úplatok dali. Ešte raz - daňovák sedí za to že prijal úplatok a tí ktorí mu ho dali v base nesedia, ale sú oslobodení. De facto ten úplatok dali a ten čo ho zobral je za to odsúdený a zároveň de iure ten úplatok nedali.

Nechce sa mi to už ďalej rozpisovať - príkladov je milión. Zodpovedajte si sami ďalšie veci - schránkové firmy, emisný obchod, nástenkový tender, výhodnosť PPP projektov, eurofondy, štátne IT riešenia - všetko je de iure v poriadku, ale de facto sú to žiaľ často podvody a zlodejiny.

Najsmutnejšie je, že to denne vidíme, ale už na to ani nereagujeme. Kauza strieda kauzu, už ich ani nestačíme sledovať a svinstvá tak pekne vyhnívajú jedno po druhom.

Ako to zmeniť? V najbližších voľbách? Neviem, lebo aj tie voľby sú de iure slobodné a vyjadria vôľu občanov, de facto sú ale strany systémovo zabetónované a dostať sa do parlamentu bez peňazí a silnej mediálnej podpory je prakticky nemožné. Napriek tomu vždy volím a aspoň v tých voľbách si vyberiem to, čo je podľa mňa najlepšie.

Neviem tento článok dopísať a ukončiť, tak ho nechám otvorený. Postačí mi, ak porozmýšľate nad tým, čo som tu písal. A pevne dúfam, že raz bude na Slovensko totožné de facto s de iure.

Poznámka - článok je mojim hodnotiacim úsudkom a vychádzam z mne voľne dostupných informácií.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Kočner a Rusko do väzby nepôjdu, rozhodol súd

Špecializovaný trestný súd v sobotu viac ako osem hodín rozhodoval tom, či budú Kočner a Rusko stíhaní vo väzbe.

EKONOMIKA

Mestá už môžu vykázať staré autá z centier, ale veľmi nechcú

Ministerstvo vytvorilo priestor na vytváranie zón s nízkymi emisiami.


Už ste čítali?