Výzva Rómskej iniciatíve Slovenska

Autor: Igor Chlebík | 22.3.2014 o 10:08 | (upravené 22.3.2014 o 10:22) Karma článku: 15,56 | Prečítané:  1229x

Každý obžalovaný má právo na obhajobu. Včera Rómska iniciatíva Slovenska (RIS) vyzvala Andreja Kisku, aby sa vzdal kandidatúry na prezidenta SR. Dôvodom sú "nemorálne a úžernícke podvody" a k tomuto záveru dospeli na základe faktov Roberta Fica, ktorému RIS verí. Ja mám mnoho dôvodov premiérovi Ficovi neveriť a preto vyzývam RIS, aby dala šancu Andrejovi Kiskovi vec vysvetliť a obhájiť sa pred tvrdeniami Roberta Fica. Nie je predsa možné, aby si názor urobili len na základe tvrdenia niekoho, koho dôveryhodnosť je pochybná a hlavne vo vzťahu k "obvinenému" je zaujatý a je jeho protikandidátom v priamom súboji o prezidenta.

Rómska iniciatíva Slovenska (RIS) vyzýva Andreja Kisku, aby sa vzdal kandidatúry na prezidenta SR a nekandidoval už v žiadnych voľbách. Dôvodom sú podľa predstaviteľov RIS jeho "nemorálne a úžernícke podvody".

Vyhlásenie s takýmto obsahom dnes na tlačovej konferencii v Bratislave predniesli predstavitelia mimoparlamentnej strany. Jej predseda Václav Kappel vysvetlil, že k nemu dospeli na základe faktov, ktoré v médiách priniesol Kiskov protikandidát Robert Fico. "Nemáme dôvod, aby sme tomu neverili," povedal Kappel. "Každý jeden Slovák si musí uvedomiť, že jediným kandidátom je tu pán Fico, ktorý má v medzinárodných stretnutiach skúsenosti. Je to človek ozaj politicky vyzretý," doplnil. Líder RIS viackrát zopakoval názor, že Andrej Kiska je "podvodník". Nevedel však vysvetliť, prečo.

Predstavitelia RIS tiež informovali, že mienia mobilizovať rómskych spoluobčanov, aby sa zúčastnili na druhom kole prezidentských volieb. "V pondelok cestujem na východ, kde budem presviedčať Rómov, aby volili pána Fica," doplnil Kappel.

Tieto 3 odstavce som čerpal z TASR

 

A teraz môj osobný názor. Pevne verím, že ľudia nepodľahnú špinavej profesionálnej mediálnej antikampani proti Andrejovi Kiskovi a neuveria rečiam, ktoré o ňom šíri jeho protikandidát Robert Fico. Na Fica bolo podané Kiskom už trestné oznámenie z ohovárania a poškodzovania dobrého mena, pretože už asi fakt nie je možné brániť sa iným spôsobom. Niektorí ľudia ale aj tak "odsúdili" Kisku na "úžerníka" a "sektára" bez akýchkoľvek dôkazov, bez akýchkoľvek faktov, len na základe toho, že to povedal Fico.

Preto vyzývam RIS, aby sa stretla s pánom Kiskom a nechala si veci vyvetliť aj od neho. Vlastne je pre mňa nepochopiteľné, že tak ešte neurobila a odsúdila Kisku bez možnosti sa obhájovať (túto informáciu nemám potvrdenú, vychádzam z predpokladu, že informácie majú len z jednej strany). Osobne som presvedčený, že je to celé len taká "zásterka" a kamufláž, ktorá má zakryť náhle zvýšenú účasť našich rómskych spoluobčanov v druhom kole volieb a veľkú podporu Fica. Treba oficiálne zdôvodniť, prečo sa tak stalo a na túto "špinavú robotu" si Fico našiel pomocníka. V prvom kole rómovia nemali motiváciu voliť, teraz ju mať budú a o tom spôsobe a forme motivácie nech si urobí názor každý sám.

Je pre mňa inak nepochopiteľné, že RIS sa náhle rozhodla podporiť práve Roberta Fica ako najlepšieho kandidáta na prezidenta. Čo pre nich Robert Fico urobil? Majú sa rómovia lepšie? Bývajú lepšie? Majú slušný život? Majú prácu? Majú dôstojné postavenie v spoločnosti? Robert Fico je dvojnásobným premiérom a od roku 1993 (cca 21 rokov!!!) odkedy je v parlamente mohol pomôcť život rómov zlepšiť a priniesť systémové riešenia pre túto menšinu. Čo sa ale zmenilo? Majú sa rómovia lepšie alebo horšie? Ako sa minuli milióny z eurofondov na riešenie rómskej otázky? Nech si urobí názor každý sám. SMER obsadzuje každú pozíciu v štáte, len toho splnomocnenca pre rómske menšiny nejako nechcel a dal ho rómovi Polákovi z OĽaNO, lebo proste nemá záujem túto otázku riešiť a len sa zbavil zodpovednosti za riešenie tohto problému (a na konci volebného obdobia si umyje ruky ako Pontský Pilát a povie, "to nie my, to Polák mal riešiť").

Takže fakt nechápem, ako môže RIS podporiť Roberta Fica, keď pre nich nič systémové neurobil, hoci mal na to možnosti a na rómov si spomenie vždy len pred voľbami, keď potrebuje ich hlasy, inak si ich absolútne nevšíma. Alebo si na nich spomenie, keď potrebuje nájsť nepriateľa a zhodiť na niekoho napríklad čísla nezamestnanosti (Rómovia výrazne nezvyšujú štatistiky nezamestnanosti - "Číslo nezamestnanosti nám neuveriteľne deformuje obrovský počet Rómov, ktorých na Slovensku máme"). Prečo teda Fico nevytvorí podmienky, aby rómovia prácu mali? Prečo nedá rómom istoty, ktoré sľuboval pred 2 rokmi a teraz od tých sľubov uteká do prezidentského paláca?

Fakt nechápem, prečo je pre RIS najlepší kandidát práve Fico. Vlastne chápem a je to viacmenej jasné. Treba sa len zamyslieť nad formou "motivácie" - a všímať si potom po voľbách, komu budú priklepnuté nejaké euríčka z eurofondov či už priamo alebo cez nastrčené firmy alebo kto sa dostane k nejakej funkcii či majetku. Na Slovensku je predsa systém nastavený tak, že všetko prebehne legálne a keby aj nie, aj tak sa nenájdu dôkazy, "skutok sa nestal" alebo sa všetko zahrá "do stratena" a "vyhnije"...

Každý deň vidíme v médiách, koľko "náhod" sa deje. Ako sa náhle rozhodne podporiť Fica RIS, ako náhodou práve teraz policajti hľadajú sociálne samovraždy kvôli nebankovkám, ako súdy majú predložiť štatistiky a rozsudky pri nebankovkách, ako TA3 zostrihá tlačovku Fica a otázky novinárov tak, aby tam nebolo nič kritické na Fica, atď atď. Pevne verím, že ľudia to vidia a že si uvedomia, čo sa tu fakt deje.

Ťažko povedať, čo bude tým povestným jazýčkom na váhach nasledujúcu sobotu pri voľbe prezidenta. Či voľby rozhodnú dôchodci, nevoliči alebo napríklad správne motivovaní rómski spoluobčania. Vyzývam preto každého, aby išiel voliť a aby nenechal za seba rozhodnúť tých druhých.

Pre mňa je nesmierne frustrujúce, keď sa snažím presvedčiť argumentmi ďalších ľudí, aby išli voliť - a je skutočne ťažké získať presviedčaním každý ďalší hlas. A potom príde niekto "motivovať" celé obce našich - priznajme si - ľahšie ovplyvniteľných a jednoduchších rómskych spoluobčanov a tie hlasy sa sypú jedna radosť.

 

Úplne na záver - nie som žiadny rasista ani extrémista. Nehľadajte v tomto texte prosím žiadny rasový motív - práve naopak, tento text je práve o zneužívani rómskej menšiny a aj o poukázaní na jej zlú situáciu, ktorú roky nikto nerieši.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Prieskum AKO: Smeru sa nedarí zvrátiť pokles, nové strany výraznejšie nestúpli

Prieskum sa realizoval po ohlásení Kisku, že nebude opäť kandidovať.

LEVICE

Väzeň v Leviciach ušiel počas eskorty, skočil do vody pri mlyne

Z elektrárne ho zachraňovali hasiči.


Už ste čítali?