Správy sú ako supermodelky

Autor: Igor Chlebík | 16.3.2012 o 16:15 | (upravené 16.3.2012 o 16:28) Karma článku: 5,20 | Prečítané:  1627x

Či sú modelky krásne alebo tuctové alebo sú správy objektívne alebo zavádzajúce nezistíte často na prvý pohľad. Nie vždy sú veci také, ako na prvý pohľad vyzerajú - a zjednodušený prvý pohľad môže veľmi klamať. Je to tak všade, či sa jedná o modelky, správy, politikov alebo nejaký výrobok. Tak ako vyretušovaná fotografia môže zobrazovať niečo úplne iné ako je skutočnosť, tak aj zmanipulovaná alebo účelová správa môže poskytovať úplne inú realitu ako je skutočnosť.

OMG! Supermodels Without Photoshop!OMG! Supermodels Without Photoshop!Splash News

Dnes na facebook zavesila jedna kamarátka zaujímavú stránku, na ktorej boli na fotke tri ženy (viď fotka vpravo). Na tej fotke nebolo nič zaujímavé, obyčajná fotka na ktorej sú tri tuctové baby, dovolím si tvrdiť nijako extra príťažlivé. Pointa je v tom, že tieto tri dievčatá sú supermodelky a spomínaná fotka je bez akýchkoľvek úprav = žiadny photoshop, žiadne retušovanie, žiadne odstránenie aj tých najdrobnejších chybičiek. Na upravených fotkách predstavujú tieto ženy ideály krásy, keď ich ale vidíte v reále bez vylepšenia, prichádza "vytriezvenie" a zistíte, že tie ženy nie sú o nič krajšie ako vaša suseda či hociktoré dievča v okolí. Všetko je to len o dobrom fotografovi, technike a dobrom softwéri, ktorý odstráni akúkoľvek chybičku.

Také isté je to aj s informáciami v médiách. Noviny či televízia spracovávajú a prezentujú správy tak, aby sa "predávali" a vyvolali tú "správnu" emóciu. Dôležité je, aby mala správa sledovanosť a čítanosť, aby informácia vyvolala v divákovi či čitateľovi ten "správny názor" a motivovala ho k"správnemu" rozhodnutiu. A je jedno, či má byť tým rozhodnutím nákup niečoho alebo pozitívny obraz nejakej firmy, osoby či politika. Keď si potom výrobok kúpite, je iný ako bolo prezentované. Tá seriózna firma tiež nie je taká úžasna, aká bola v správach (napríklad mobilní operátori či poisťovne). Ten slušný a poctivý človek, ktorého majú všetci tak radi môže byť obyčajný "sedlák" a vagabund. A platí to aj naopak, keď sa v médiách zo slušných a poctivých ľudí robia tí najväčší darebáci. V predvolebnom období to bolo do očí bijúce, akým účelovým spôsobom boli niektoré správy prezentované a k akým manipuláciam a ovplyvňovaniu verejnej mienky dochádzalo. Pozreli ste si napríklad tlačovú konferenciu a potom jej krátky súhrn v správach a žasli ste nad tým, čo to tí redaktori hovoria, o rozdielne poskytnutom priestore na vyjadrenie pre druhú stranu škoda hovoriť.

Správy a informácie v niektorých médiách sú presne ako tie vyretušované upravené fotografie - realita je úplne odlišná ako obraz na fotke alebo obsah v správe. Fotka dokáže urobiť aj z bežnej ženy krásavicu a účelovo spracovaná informácia dokáže urobiť z pravdy klamstvo a naopak. Inak vyzerá hotel v katalógu a inak ho vidíme v skutočnosti na mieste. Inak vyzerá modelka na fotke a inak nenalíčená ráno keď vstane. Inak vyzerá politik keď sľubuje vo volebnej kampani a inak keď už je zvolený a nepotrebuje vás. Inak vyzerajú správy v SME, Pravde, HN, Týždni či Novom čase, inak vyzerá spravodajstvo na TA3, JOJke, Markize alebo STV.

Takže na záver to dôležité - nie je všetko zlato čo sa blyští a nie je všetko také, ako je nám prezentované. Supermodelky nemusia byť žiadne krásky, novinári vôbec nie sú nezaujatí a objektívni, politici vôbec nemusia byť tí najčestnejší ľudia na Slovensku.  Propagačné fotografie sa tak ako správy dostanú na verejnosť až po náležitých úpravách, aby všetko vyzeralo dokonale a nádherne alebo naopak - negatívne a tragicky. Fotografie vidíme až po retušovaní a úprave vo photoshope, správy vidíme až keď ich niekto spracuje  - takže v jednom aj v druhom prípade nevidíme objektívnu, neskreslenú skutočnosť, ale len "výstup pre cieľového spotrebiteľa". A to, čo vidieť alebo vedieť nemáme, zostáva pred nami starostlivo ukryté a utajené a často to treba prácne hľadať.

Link na stránku so supermodelkami
http://www.lovelyish.com/723379569/omg-supermodels-without-photoshop/

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Prieskum AKO: Smeru sa nedarí zvrátiť pokles, nové strany výraznejšie nestúpli

Prieskum sa realizoval po ohlásení Kisku, že nebude opäť kandidovať.

LEVICE

Väzeň v Leviciach ušiel počas eskorty, skočil do vody pri mlyne

Z elektrárne ho zachraňovali hasiči.


Už ste čítali?