Vplyv a neobjektivita médií

Autor: Igor Chlebík | 8.3.2012 o 20:59 | (upravené 8.3.2012 o 21:13) Karma článku: 12,37 | Prečítané:  723x

Názor na čokoľvek si nerobím hneď, ale až po zhromaždení viac informácií, ktoré nečerpám len zo skrátených televíznych správ či tituliek novín, ale sledujem celé tlačové konferencie, nezostrihané vyjadrenia politikov, čítam rôzne noviny, blogy, komentáre, alternatívne médiá. A tým, že sledujem informácie dosť podrobne, musím konštatovať, že správy prezentované v našich médiách sú často neobjektívne a účelové a už vôbec nie sú nezávislé. Médiá formujú vo výraznej miere verejnú mienku a nepoviem žiadnu novinku, že tú mienku ovplyvňujú v prospech jedných a v neprospech druhých a uvediem pár príkladov, čo som si všimol ja osobne.

Dvojhodinová tlačovka pána Kočnera, ktorý figuruje na mafiánskych zoznamoch. Tú tlačovku som pozeral celú - bolo tam mnoho obvinení, ale keď sa Kočnera opýtali či chce niekoho obviniť a má na to dôkazy, odpovedal, že sú to len jeho "pocity" alebo "mu to tak vychádza" alebo "to tak vyzerá" alebo si proste "myslí, že to je určite tak". Spravodajská televízia dá teda dvojhodinový priestor takémuto človeku, aby hovoril o svojich pocitoch a myšlienkových pochodoch, pričom v zhrnutí po tlačovke v správach už redaktori hovorili ako Kočner koho obvinil (nie že to boli jeho pocity alebo či mu to tak vychádzalo, ale informovali o obvineniach - a v podobnom duchu informovali v ďalších správach aj ostatné médiá). Média si z tej tlačovky vytiahli len to čo potrebovali, celý jej účel bol odvedenie pozornosti od iných vecí a diskreditácia politickej strany. 2 dni sme tu mali "politickú bombu" a "megaškandál SaS" - pričom osobne súhlasím, že to stretnutie Sulíka s Kočnerom bolo pre SaS chybou, ale nesúhlasím s takýmto honom na čarodejnice a s takýmto spracovaním tejto kauzy

Upútavka k voľbám na TA3, ktorú vidíme denne niekoľkokrát a poznáme ju asi tak ako Vianočné reklamy mobilných operátorov. Nemusím to písať celé znovu, keďže na túto tému bol napísaný dobrý blog (doporučujem - čítajte tu http://omediach.blog.sme.sk/c/289670/Ta3-vo-vlastnom-spote-zvyhodnuje-Fica.html ). Úplne v skratke, v tejto upútavke sú zobrazení v negatívnom svetle Matovič, Radičová, Dzurinda a Sulík a v pozitívnom svetle je prezentovaný Fico a Figeľ. Čo sa ešte v tom blogu nepíše sú titulky k tej upútavke - začal Matovič o debiloch v parlamente a prišla titulka MÁME TO ZRÁTANE, po ktorej bol strih na Radičovú a Dzurindu. Potom ďalšia titulka KTO VYHRÁ, po ktorej nasleduje Figeľ a Fico a záverečná titulka je TO BUDETE POZERAŤ AKO STE HLASOVALI, po ktorej nasleduje Sulík. A teraz sa nad tým zamyslite, keď niekto vidí túto upútavku denne niekoľkokrát počas mesiaca - TA3 už titulkami podsúva, kto to má zrátané (Radičová, Dzurinda), kto vyhrá (Figeľ, Fico) a pri kom budeme pozerať, ako sme to hlasovali (Sulík). Nie je na toto nejaký zákon? Však to je 100x lepšie ako platená politická reklama, lebo tá upútavka sa dostane ľuďom podprahovo do podvedomia a je vysielaná denne. Čo by sa asi stalo, keby tá upútavka bola inak spracovaná - Radičová by hovorila o elektronických aukciách, Sulík o tom že EÚ ide zachraňovať nezachrániteľné Grécko a naopak - Figeľ by odpovedal na otázky o svojom byte a Fico by riešil hlas podobný Ficovi alebo nejakú inú kauzu. Neovplyvnila by inak spracovaná upútavka úplne odlišným spôsobom verejnú mienku? Média musia niesť zodpovednosť aj za upútavku a tá by nemala niekomu škodiť a niekomu prospievať.

Keď som pri TA3 - ďalšie "objektívne" spravodajstvo som zažil včera. Pred 16.00 mal tlačovku SMER, kde Fico obvinil s rozkrádania SPP stranu SaS a uviedol tam na adresu SaS množstvo obvinení hraničiacich s vlastizradou. O 17.00 bola tlačovka Miškova z SaS, kde na tie obvinenia odpovedal a podľa môjho názoru dokázal vyargumentovať a vysvetliť všetky obvinenia SMERu ako účelové klamstvá. Po 18.00 sú na TA3 vždy súhrnné správy, 2 minúty boli z tlačovky SMERu, po nich pustili minútu 15 sekúnd z tlačovky Miškova - takže SaS dostalo hneď vo vyjadrení o 60% kratší čas. Čo ma ale dorazilo bolo, že o 18:08 pustila TA3 v repríze 12,5 minútový záznam z tlačovky SMERu a tlačovku SaS, kde sa všetko vysvetľovalo nepustili vôbec. Takže - ako je možné, že objektívna spravodajská televízia dá rôznym stranám priestor na vyjadrenie v takom obrovskom nepomere? Jednej strane 14,5 minúty a napadnutej druhej strane len minútu a 15 sekúnd? Absolútne nerovnomerné poskytnutie priestoru dvom stranám.

Prieskumy verejnej mienky - to je úplne samostatná kapitola. Z prezentovaných grafov máme všetci dojem, ako má SMER 40% podporu, KDH 11% podporu a ostatné strany nejaké iné percentá. Je to ale skutočne tak, že 40% Slovákov podporuje SMER? Prieskumy vždy hovoria aj o tom, že percentá sú pri predpokladanej volebnej účasti pod 50%, takže viac ako 50% ľudí by nevolilo nikoho, teda buď celú politiku ignorujú alebo jednoducho nikomu nedôverujú. SMER by mal teda podporu len 20%, pričom samozrejme aj ostatné strany by mali menej percent - ale to dôležité je, že polovica Slovákov nevolí nikoho a nikto nemá jej dôveru, aby mu dali svoj hlas.

Výber politikov do diskusií a kombinácie diskutujúcich je samostatná kapitola. Napríklad Fico s Figeľom bol koľkokrát v spoločnej diskusii za posledné 2 mesiace? Poslednú nedeľu pred voľbami nám Markíza ponúkne v Na telo duel práve týchto dvoch politikov a ja sa pýtam, prečo nám najsledovanejšia televízia podsúva už asi ôsmy duel týchto dvoch politikov a nie duel napríklad Fica s Dzurindom, Miklošom alebo Sulíkom? Bojí sa televízia zavolať do diskusie inú kombináciu politikov alebo sa bojí pán Fico ísť do diskusie s niekým, koho si sám nevyberie? Zaregistroval som už aj výzvu Mikloša Ficovi aby bol chlap a išiel s ním do diskusie a na túto výzvu myslím odpoveď nedostal a už ani nedostane. A tu nejde len o Fica - prečo napríklad nemáme možnosť vidieť diskusiu medzi Galkom, Baškom a Fedorom? Alebo Figelom a Vážnym? Alebo medzi Lipšicom a Kaliňákom? Určite sa nájde veľa zaujímavých kombinácií diskutujúcich. Plus ešte dodávam, že tie diskusie sa väčšinou obmedzili na riešenie škandálov a káuz a takmer vôbec sa neriešili programy a čo chce kto robiť, čo je dosť smutné.

Keď som spomínal reláciu Na telo - mám otázku, či niekto ešte verí tomu telefonickému hlasovaniu ktoré beží počas duelu a niektorí politici už hneď na začiatku žiadajú divákov, aby za nich nevolali, lebo to hlasovanie je zmanipulované. Prikladám link na jeden článok - tam je o tom hlasovaní napísané viac -( http://moldavsky.blog.pravda.sk/2012/02/14/manipulacia-hlasovania-na-telo/ ) - viac k tomu nie je čo dodať - akurát otázka Markíze, či plánuje s tým hlasovaním niečo robiť?

Silu médií dobre ukazujú z minulosti strany SOP či ANO, ktoré mali v médiách obrovský priestor a tieto strany sa dostali do parlamentu určite aj kvôli podpore televízie a médií. V súčasnosti je to podobné pri strane 99%, aj keď nemá PR ako SOP či ANO, ale masívna reklamná kampaň možno dostane túto stranu do parlamentu - a keby mali skutočne viac osobností, odborníkov a seriózny program, vďaka veľkým peniazom do kampane by sa do toho parlamentu nakoniec dostali. Televízia je pre niektorých ľudí jediný zdroj informácií a ľudia napríklad na dedinách považujú všetko čo je v telke za pravdu a nerozmýšľajú nad tým ďalej - hlavne keď suseda "profesionálna politologička analytička Kelišová" jej vysvetlí, ktorí sú dobrí a ktorí zlí. Ľudia sú z TV a médií strašne oblbovaní a žiaľ, oblbnúť sa radi nechajú, pretože je to pre nich jednoduchšie ako nad niečím rozmýšľať alebo niečo preverovať.

Asi sa netreba práci médii až tak čudovať, keď riaditeľ spravodajskej televízie si veselo nelegálne nahrá rozhovor s ministrom a zverejní ho. Keď titulky a tému článkov neurčujú šéfredaktori ale podpredseda politickej strany. A vlastne sa stačí možno len pozrieť, kto ktoré médiá vlastní a je jasné, ako asi budú informovať - aj keď všetci budú sväto-sväte tvrdiť že ich informácie sú nezávislé a objektívne. Vojna s médiami sa nedá nikdy vyhrať a asi nám fakt zostáva len akceptovať účelovosť a manipulatívnosť niektorých médií a nerobiť si názor len z informácií z jedného zdroja a hlavne rozmýšľať nad niektorým vecami trochu hlbšie a v súvislostiach.

Taký Goebbless by sa určite zaradoval, že aj v súčasnosti dokonale fungujú jeho praktiky ako za čias tretej ríše a 100 krát opakovaná lož sa stáva pravdou. A médiá nám podsúvajú rôzne lži, polopravdy alebo účelové informácie takmer stále, manipulujú verejnú mienku a nikto za to nenesie zodpovednosť.

Tento blog zakončím viackrát citovanou otázkou z Kočnerovej tlačovky - Qui Bono? Komu to všetko prospieva? Odpoveď nechám na Vás.

Pôvodne som nechcel povoliť diskusiu k tomuto blogu, keďže diskusie k blogom už ani nečítavam keďže sú väčšinou nekonštruktívne, plné nápadania a osobných invektív - a stavil by som sa, že veľa diskutujúcich prispieva do diskusií lebo je to ich pracovná náplň a majú za to zaplatené. Skúsim ju ale povoliť a som zvedavý na úroveň príspevkov.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Prieskum AKO: Smeru sa nedarí zvrátiť pokles, nové strany výraznejšie nestúpli

Prieskum sa realizoval po ohlásení Kisku, že nebude opäť kandidovať.

LEVICE

Väzeň v Leviciach ušiel počas eskorty, skočil do vody pri mlyne

Z elektrárne ho zachraňovali hasiči.


Už ste čítali?