Výzva voliť - môj hlas rozhodol

Autor: Igor Chlebík | 7.3.2012 o 10:19 | (upravené 7.3.2012 o 10:32) Karma článku: 5,26 | Prečítané:  847x

Nadviažem na môj posledný článok v Kopaničiar Expres z roku 2010, ktorý bol tiež výzvou voliť. Vtedy som napísal "že ja osobne ako jednotlivec nezmením celkové výsledky volieb a môj hlas sám o sebe nie je rozhodujúci". V posledných komunálnych voľbách na Myjave som sa ale presvedčil o opaku, kedy práve môj hlas bol rozhodujúci a môj kandidát sa dostal do mestského zastupiteľstva o ten jeden - MôJ hlas. Keby som nešiel voliť, môj kandidát by mal rovnaký počet hlasov ako ďalší v poradí - ale keďže som využil moje volebné právo, do zastupiteľstva bol zvolený človek, ktorého som tam chcel vidieť ja.

Čo je podstatné a čo chcem povedať je, že skutočne každý hlas môže byť rozhodujúci a čím vyššia bude volebná účasť, tým bude výsledok volieb legitímnejší. Uznávam, mnohí sme sklamaní, frustrovaní, skutočne je otázne či máme koho voliť, keďže kandidátov na poslancov nám podsúvajú jednotlivé strany a je dosť ťažké vybrať. "Všetci kradnú" a "všetci si chcú nahrabať" - to si myslí väčšina ľudí a význam kauzy gorila je hlavne v tom, že nám "na plnú hubu" odkryla, ako celý systém funguje, že takmer všetci sú namočení v nejakých svinstvách a škandáloch, že štát funguje ako pokladnica pre politické strany, finančné skupiny a niektorých jednotlivcov. Môj osobný názor je taký, že drvivá väčšina súčasných politikov by mala z politiky okamžite odísť - a mrzí ma, keď sa pozriem na preferencie jednotlivých strán a vidím, že väčšina z nich znovu skončí v parlamente, budú mať imunitu, moc a nič sa nezmení.

Pozrime na výsledky posledných komunálnych volieb na Myjave - zloženie zastupiteľstva - 79% nezávislí kandidáti (15 osôb), 16% SMER (3 osoby), 5% koalícia SDKU, KDH, SaS (1 osoba). Primátor nezávislý kandidát. "Veľké voľby" na Myjave dopadli inak, keďže si môžme vyberať len zo strán -SMER SD - 41,62% hlasov, SDKÚ - 17,34%, SaS - 17,11%, SNS - 5,75%, HZDS - 5,45% a strany pod 5% ani nekomentujem, keďže by sa "nedostali" do parlamentu. Otázka je, prečo v komunálnych voľbách na Myjave ľudia nevolia strany ako vo veľkých voľbách, ale uprednostnia radšej nezávislých kandidátov? Odpoveď je jednoduchá - na Myjave volíme ľudí, ktorým veríme, poznáme ich prácu a ich charaktery, vieme, že budú zastupovať naše záujmy a hlavne sa nám budú zodpovedať. Koho ale poznáme z kandidátiek veľkých strán? Politikov, čo sa tu pár krát do roku premelú v múzeu SNR, na folklórkach alebo dajú veniec vojakom padlým v SNP? Dávame hlas fakt ľuďom, ktorí zastupujú naše záujmy a zodpovedajú sa nám alebo dávame tie hlasy náhodne tomu, kto je nám najsympatickejší alebo nám viac sľúbi? Keby sme mali možnosť výberu do parlamentu aj nejakého nášho nezávislého kandidáta z regiónu, asi by tie voľby dopadli inak. Máme tu však partokratický stranícky systém - vládu strán, ktoré nám samy vyberú koho si môžme vybrať - a jediná možnosť ako to zmeniť je zmena volebného systému a prípadne ústavy tak, aby bola moc stranám zobraná a aby sme si mohli slobodne a demokraticky vyberať za našich zástupcov koho chceme.

Pravidlá najbližších volieb sú ale jasne dané, takže môžme len rešpektovať súčasný status quo a vybrať si len z tých strán čo máme k dispozícii. Ak rozmýšľam pragmaticky a chcem aby môj hlas "neprepadol" (nebol rozdelený medzi iné víťazné strany) - môžem vyberať z cca 6-tich strán, ktoré sa pravdepodobne dostanú do parlamentu. Tri z nich viem vylúčiť okamžite a zo zostávajúcich troch si viem vybrať aj napriek tomu, že ku každej mám nejaké výhrady. Verím, že si vyberiete aj Vy. Dôležité je využiť systém prednostných hlasov - tzv "krúžkovania" - moji kandidáti nebudú z prvých priečok kandidátky, ale budú to vyššie čísla, aj z druhej stovky - ľudia ktorým verím, ktorých prácu a výsledky som sledoval a s ktorými som bol aj v kontakte. Krúžkovanie je moje najväčšie doporučenie pre všetkých a keby sa to dalo, ideálne by som urobil kombináciu 3 strán kde by som dal svoje štyri krúžky štyrom slušným a charakterným ľuďom - ale to v súčasnosti nie je možné, takže moje 4 krúžky zostanú v jednej strane. Systém volieb je jasne určený a nemám inú možnosť, len rešpektovať tento obmedzený výber. Keby som voliť nešiel alebo by som vhodil na protest prázdnu obálku, nechal by som za seba rozhodnúť niekoho iného a nie je zložité predpovedať, komu by moje "nevolenie" najviac prospelo a ktoré strany by sa o môj hlas podelili.

Pri posledných komunálnych voľbách na Myjave bola účasť 23,17%, čo je veľmi málo a možno by voľby dopadli úplne inak, keby bola účasť vyššia. Prognózovaná účasť v sobotných voľbách je pod 50% - takže každý hlas má minimálne dvojnásobnú hodnotu, lebo len asi polovica oprávnených voličov rozhodne o volebných výsledkoch. Voliť treba - aj keď úprimne uznávam, že je ťažko vybrať si nejakú stranu a že možnosť výberu máme výrazne obmedzenú. V posledných komunálnych voľbách však môj hlas rozhodol, možno teraz rozhodnú práve vaše hlasy.

Článok vyšiel aj v regionálnom týždenníku Kopaničiar Expres.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Prieskum AKO: Smeru sa nedarí zvrátiť pokles, nové strany výraznejšie nestúpli

Prieskum sa realizoval po ohlásení Kisku, že nebude opäť kandidovať.

LEVICE

Väzeň v Leviciach ušiel počas eskorty, skočil do vody pri mlyne

Z elektrárne ho zachraňovali hasiči.


Už ste čítali?