Výzva voliť - môj hlas rozhodol

Autor: Igor Chlebík | 7.3.2012 o 10:19 | (upravené 7.3.2012 o 10:32) Karma článku: 5,26 | Prečítané:  842x

Nadviažem na môj posledný článok v Kopaničiar Expres z roku 2010, ktorý bol tiež výzvou voliť. Vtedy som napísal "že ja osobne ako jednotlivec nezmením celkové výsledky volieb a môj hlas sám o sebe nie je rozhodujúci". V posledných komunálnych voľbách na Myjave som sa ale presvedčil o opaku, kedy práve môj hlas bol rozhodujúci a môj kandidát sa dostal do mestského zastupiteľstva o ten jeden - MôJ hlas. Keby som nešiel voliť, môj kandidát by mal rovnaký počet hlasov ako ďalší v poradí - ale keďže som využil moje volebné právo, do zastupiteľstva bol zvolený človek, ktorého som tam chcel vidieť ja.

Čo je podstatné a čo chcem povedať je, že skutočne každý hlas môže byť rozhodujúci a čím vyššia bude volebná účasť, tým bude výsledok volieb legitímnejší. Uznávam, mnohí sme sklamaní, frustrovaní, skutočne je otázne či máme koho voliť, keďže kandidátov na poslancov nám podsúvajú jednotlivé strany a je dosť ťažké vybrať. "Všetci kradnú" a "všetci si chcú nahrabať" - to si myslí väčšina ľudí a význam kauzy gorila je hlavne v tom, že nám "na plnú hubu" odkryla, ako celý systém funguje, že takmer všetci sú namočení v nejakých svinstvách a škandáloch, že štát funguje ako pokladnica pre politické strany, finančné skupiny a niektorých jednotlivcov. Môj osobný názor je taký, že drvivá väčšina súčasných politikov by mala z politiky okamžite odísť - a mrzí ma, keď sa pozriem na preferencie jednotlivých strán a vidím, že väčšina z nich znovu skončí v parlamente, budú mať imunitu, moc a nič sa nezmení.

Pozrime na výsledky posledných komunálnych volieb na Myjave - zloženie zastupiteľstva - 79% nezávislí kandidáti (15 osôb), 16% SMER (3 osoby), 5% koalícia SDKU, KDH, SaS (1 osoba). Primátor nezávislý kandidát. "Veľké voľby" na Myjave dopadli inak, keďže si môžme vyberať len zo strán -SMER SD - 41,62% hlasov, SDKÚ - 17,34%, SaS - 17,11%, SNS - 5,75%, HZDS - 5,45% a strany pod 5% ani nekomentujem, keďže by sa "nedostali" do parlamentu. Otázka je, prečo v komunálnych voľbách na Myjave ľudia nevolia strany ako vo veľkých voľbách, ale uprednostnia radšej nezávislých kandidátov? Odpoveď je jednoduchá - na Myjave volíme ľudí, ktorým veríme, poznáme ich prácu a ich charaktery, vieme, že budú zastupovať naše záujmy a hlavne sa nám budú zodpovedať. Koho ale poznáme z kandidátiek veľkých strán? Politikov, čo sa tu pár krát do roku premelú v múzeu SNR, na folklórkach alebo dajú veniec vojakom padlým v SNP? Dávame hlas fakt ľuďom, ktorí zastupujú naše záujmy a zodpovedajú sa nám alebo dávame tie hlasy náhodne tomu, kto je nám najsympatickejší alebo nám viac sľúbi? Keby sme mali možnosť výberu do parlamentu aj nejakého nášho nezávislého kandidáta z regiónu, asi by tie voľby dopadli inak. Máme tu však partokratický stranícky systém - vládu strán, ktoré nám samy vyberú koho si môžme vybrať - a jediná možnosť ako to zmeniť je zmena volebného systému a prípadne ústavy tak, aby bola moc stranám zobraná a aby sme si mohli slobodne a demokraticky vyberať za našich zástupcov koho chceme.

Pravidlá najbližších volieb sú ale jasne dané, takže môžme len rešpektovať súčasný status quo a vybrať si len z tých strán čo máme k dispozícii. Ak rozmýšľam pragmaticky a chcem aby môj hlas "neprepadol" (nebol rozdelený medzi iné víťazné strany) - môžem vyberať z cca 6-tich strán, ktoré sa pravdepodobne dostanú do parlamentu. Tri z nich viem vylúčiť okamžite a zo zostávajúcich troch si viem vybrať aj napriek tomu, že ku každej mám nejaké výhrady. Verím, že si vyberiete aj Vy. Dôležité je využiť systém prednostných hlasov - tzv "krúžkovania" - moji kandidáti nebudú z prvých priečok kandidátky, ale budú to vyššie čísla, aj z druhej stovky - ľudia ktorým verím, ktorých prácu a výsledky som sledoval a s ktorými som bol aj v kontakte. Krúžkovanie je moje najväčšie doporučenie pre všetkých a keby sa to dalo, ideálne by som urobil kombináciu 3 strán kde by som dal svoje štyri krúžky štyrom slušným a charakterným ľuďom - ale to v súčasnosti nie je možné, takže moje 4 krúžky zostanú v jednej strane. Systém volieb je jasne určený a nemám inú možnosť, len rešpektovať tento obmedzený výber. Keby som voliť nešiel alebo by som vhodil na protest prázdnu obálku, nechal by som za seba rozhodnúť niekoho iného a nie je zložité predpovedať, komu by moje "nevolenie" najviac prospelo a ktoré strany by sa o môj hlas podelili.

Pri posledných komunálnych voľbách na Myjave bola účasť 23,17%, čo je veľmi málo a možno by voľby dopadli úplne inak, keby bola účasť vyššia. Prognózovaná účasť v sobotných voľbách je pod 50% - takže každý hlas má minimálne dvojnásobnú hodnotu, lebo len asi polovica oprávnených voličov rozhodne o volebných výsledkoch. Voliť treba - aj keď úprimne uznávam, že je ťažko vybrať si nejakú stranu a že možnosť výberu máme výrazne obmedzenú. V posledných komunálnych voľbách však môj hlas rozhodol, možno teraz rozhodnú práve vaše hlasy.

Článok vyšiel aj v regionálnom týždenníku Kopaničiar Expres.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Vybrali sme sa do centra najsilnejšej talianskej mafie. Buďte opatrní, varoval miestny znalec

Ako sa reportéri denníka SME išli pozrieť do kalábrijskej dedinky Bova Marina.

DOMOV

Dobré ráno: Zašiel Kiska za hranicu svojich kompetencií?

Kiska odmietol prvý návrh novej vlády.

KOMENTÁRE

Kto je najmocnejší muž štátu

V logike zápasu by bolo, keby Kiska v piatok preškrtal Pellegrinimu aj ďalšiu súpisku.


Už ste čítali?