KHL - premárnená príležitosť

Autor: Igor Chlebík | 30.7.2010 o 9:48 | (upravené 30.7.2010 o 9:55) Karma článku: 8,08 | Prečítané:  2246x

Po dlhšom čase malo Slovensko jedinečnú šancu zdvihnúť latku športovej kvality a v Poprade sme mohli vidieť hrať druhú najlepšiu hokejovú ligu na svete KHL. Žiaľ, len mohli, pretože sa zase raz naši kompetentní a zodpovední funkcionári zo SZĽH nedokázali dohodnúť a podporiť takýto projekt.

Róbert Petrovický na tréningu v Poprade.Róbert Petrovický na tréningu v Poprade.TASR

 

Od začiatku som mal pri KHL v Poprade dve obavy. Po prvé - neveril som, že páni v Bratislave "rozchodia", že KHL sa bude hrať v Poprade a nie v Bratislave - a toto presne na plné ústa povedal v TV aj primátor Popradu.

Po druhé, neveril som, že pokiaľ do tohto projektu nebudú aj finančne zainteresovaní "tí správni ľudia" zo SZĽH (predseda a spol), ťažko dajú súhlas na niečo, z čoho by neprofitovali a čo im prípadne môže brať peniaze v budúcnosti (sponzori, fanúšikovia, najlepší hráči, ...). A tak náš milý SZĽH zdržoval a vyžadoval od Rusov ďalšie potvrdenia a dokumenty, lehotu na rozhodnutie predĺžil do 18.8.2010, dokedy Rusi fakt nemohli čakať a tak to Rusi vzdali a nechali celý projekt padnúť. Nenechajú sa predsa vydierať a blokovať nejakými postavičkami na Slovensku.

Slovensko tak prišlo o možnosť mať u nás zápasy druhej najlepšej hokejovej ligy na svete, čo môže mrzieť všetkých hokejových fanúšikov. Mrzieť to môže o to viac, že táto liga mohla veľmi efektívne a bez žiadnych výdavkov pre štát propagovať Slovensko po celom svete (a to si hypoteticky predstavte tu reklamu, keby sa dostal Poprad do play-off a že by sa mu tam darilo - to by bola reklama na nezaplatenie). Mrzieť to môže ľudí v celom regióne, pretože KHL by znamenala rozvoj cestovného ruchu, zvýšený dopyt po ubytovaní (hokejisti, fanúšici, ďalší turisti,...), rozbehnutie Popradského letiska, rozvoj infraštruktúry, služieb a zamestnanosti v regióne.

Žiaľ, páni kompetentní zo SZĽH nad týmto asi nerozmýšľali a rozhodli tak ako rozhodli - KHL na Slovensku zablokovali a mne je z toho veľmi smutno. Ich argumenty u mňa neobstoja, pretože do takýchto projektov treba ísť aj za cenu rizika a minimálne ich spustiť ako pilotný projekt aspoň na rok a potom to celé prehodnotiť. Prísť ale o takúto príležitosť je fakt trestuhodné.

Prikladám ešte pre ilustráciu vyjadrenia, čo som zaregistroval

Otakar Janecký, športový riaditeľ  HC Lev z televíznych novín na Markíze. "Myslel som si, že slovenský hokejový zväz je o hodne lepší ako český, ale mýlil som sa a je mi to ľúto".

Alexander Medvedev, noviny SME - "Ja moji kolegovia z Výboru riaditeľov KHL sa domnievame, že postup SZĽH svedčí o neochote dospieť ku kompromisu. Potopili celý projekt a pritom sa snažia hodiť vinu na iných. Zodpovednosť za to, že úroveň slovenského hokeja bude ďalej klesať, nesie ich federácia. Slováci stratili vzácnu príležitosť upozorniť na blížiace sa majstrovstvá sveta, ktoré sa v roku 2011 uskutočnia v Bratislave a Košiciach".

Ako povedali hokejsti v televíznych novinách, "niekde sa stala chyba. Strašne radi by sme vedeli, čo sa vlastne stalo?". Ja by som tiež rád vedel, čo sa vlastne stalo a či sa to aj bude nejako riešiť? Neprišli sme totiž len o kvalitné zápasy pre fanúšikov a o možnosť vidieť hrať na Slovensku legendy svetového hokeja, ale prišli sme aj o efektívnu propagáciu Slovenska a o možný ďalší rozvoj cestovného ruchu v Tatrách minimálne z atraktívneho ruského trhu. Je mi jasné, že zväz SZĽH má určité pravidlá a postupy, ktoré má dodržiavať, ale jeho hlavným poslaním je podpora hokeja a jeho kvality na Slovensku. Ja osobne som presvedčený, že KHL by Slovensku prospela nielen hokejom, ale aj ekonomicky a preto mal SZĽH robiť všetko preto, aby tu KHL bola. A že ju nechal odísť v roku, kedy budú na Slovensku Majstrovstvá sveta v hokeji je vyslovený amatérizmus a neprofesionalita a toto by si mal niekto už konečne odniesť.

PS: jedná sa o môj súkromný názor na túto vec, môžte a nemusíte s ním súhlasiť. Každý nech si na túto vec urobí názor sám.


 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Kočner a Rusko do väzby nepôjdu, rozhodol súd

Špecializovaný trestný súd v sobotu viac ako osem hodín rozhodoval tom, či budú Kočner a Rusko stíhaní vo väzbe.

EKONOMIKA

Mestá už môžu vykázať staré autá z centier, ale veľmi nechcú

Ministerstvo vytvorilo priestor na vytváranie zón s nízkymi emisiami.


Už ste čítali?