Katastrofické správy po voľbách

Autor: Igor Chlebík | 30.6.2010 o 23:18 | (upravené 30.6.2010 o 23:29) Karma článku: 13,31 | Prečítané:  1955x

Máme niečo cez dva týždne po voľbách a každý deň sa objavujú nové katastrofické správy. Dnes som si na oficiálnych stránkach Myjavy prečítal Vyhlásenie obcí myjavského regiónu k finančnej situácií , kde sa píše, že "situácia je neúnosná a samospráva ďalej nebude schopná zabezpečovať základné povinnosti vyplývajúce z originálnych kompetencií a ani prenesený výkon štátnej správy. Výsledkom bude nútená správa miest a obcí, vypnuté osvetlenie, plné kontajnery"...

Prejdem priamo k veci - v čom je podstata celého tohto problému. Mestá ani obce nemajú peniaze - a peniaze nemajú preto, lebo si zle naplánovali svoje príjmy a s tým súvisiace výdavky. Príjmy sú oveľa nižšie, výdavky sú vysoké. Chyba je v tom, že boli zle stanovené rozpočty a že sa vychádzalo z veľmi zlých údajov, ktoré nedonútili mestá a obce dopredu šetriť a pripraviť sa na horšie časy. Je fakt, že je kríza, že výkonnosť ekonomiky je slabšia, že všade je menej peňazí - v rozpočtoch sa to ale žiaľ neodrazilo a teraz sú zrazu všetci veľmi prekvapení, aké obrovské výpadky v príjmoch sa všade zaznamenávajú.

Za rozpočet na rok 2010 je zodpovedné ministerstvo financií. Tu treba hľadať príčiny týchto problémov, pretože z týchto miest išli pre mestá a obce podklady s makroekonomickými dátami a na základe podkladov od štátu a ich prognóz sa tvorila väčšina rozpočtov. Žiaľ, štátny rozpočet na rok 2010 bol od začiatku veľmi sporný, na výdavkovej časti sa žiaľ nešetrilo a aby nebol príliš veľký deficit, museli sa príjmy "nafúknuť" (a ako to s tým nafukovaním príjmov dopadlo vidieť teraz na príjmovej stránke rozpočtu práve v mestách a obciach). Veľmi dobre si pamätám na množstvo článkov o nereálnosti príjmov v rozpočte a na rôzne analýzy, že plánované príjmy sú skôr zbožným želaním ako nejakým reálnym číslom. A to je skutočnosť ešte horšia, keďže ministerstvo financií zverejnilo dva dni po voľbách informáciu, že deficit bude ešte o vyše MILIARDU EUR vyšší ako sa pôvodne plánovalo.

Skúsim to popísať na jednoduchom príklade. Predstavte si, že Vaša rodina má príjem 10.000 EUR a hoci je kríza a niekto z rodiny môže kľudne prísť o prácu, naplánujete si rodinné výdavky 12.000 EUR (chcete ísť aj na dovolenku, tak si na ňu požičiate, keď to nevychádza). Žiaľ, niekto z rodiny príde o prácu, reálne dostanete nakoniec do rodinného rozpočtu len 6.000 EUR a namiesto výdavkov 12.000 EUR budú dokonca 14.000 EUR (museli ste zaplatiť neplánovanú opravu na aute). Rodina je zrazu 8.000 EUR v mínuse, je úplne bez peňazí a má obrovské problémy - riešiť to môže len zadlžovaním a obmedzením výdavkov len na to najnutnejšie.

Podobne to funguje pri našom štátnom rozpočte, akurát s násobnými sumami. Pre názornosť použijem tie isté čísla. Štát naplánuje príjmy 10.000 EUR a výdavky 12.000 EUR (treba 13te dôchodky a zaplatiť ešte nejaké ihriská). V reále sú príjmy do rozpočtu ale 6.000 EUR (ekonomika klesala, občania a firmy odviedli menej peňazí vo forme daní či odvodov) a výdavky sú 14.000 EUR (treba ešte doplatiť iné neplánované veci - a hneď máte miliardový deficit naviac). Je to veľmi zjednodušený popis, ale v globále to presne takto funguje. Namiesto štátu či rodiny si teraz do príkladu dajte mesto či obec - je to to isté - mesto nemá peniaze a to ostatné už bolo písane v úvode.

Na záver ešte citujem z toho už zmieňovaného vyhlásenia obcí "Vyzývame preto kompetentných, aby vo veľmi krátkom čase zabezpečili dofinancovanie samosprávy za I. polrok 2010 a zabezpečili financovanie v II. polroku 2010 aspoň na úrovni roku 2007."

Vážená samospráva, vážení občania - zodpovednosť za túto situáciu nesie súčasné ministerstvo financií a tam by mali smerovať Vaše výzvy. Po prehratých voľbách však bude všetky tieto problémy riešiť nová vláda, ktorá tieto problémy nespôsobila - a ja sa už "teším" v blízkej dobe na "argumenty" SMERu a jej predsedu Fica, čo to tu tá nová vláda a ten pravicový zlepenec spôsobil a ako by to oni nikdy nedopustili a nedovolili. Omyl ľudia - za toto sú zodpovední práve dosluhujúci predstavitelia končiacej vlády a tento stav tu máme kvôli nezodpovednej rozpočtovej politike tejto vlády. Nechcel som politizovať, ale túto vec by si malo uvedomiť 41,62% ľudí z Myjavy, ktorí stranu SMER volili v posledných voľbách a ktorým hlavne môžu ďakovať za situáciu v meste, ktorá tu vznikla.

Dobre si pamätám, ako Fico útočil na Radičovú pár dní pred voľbami a obviňoval ju zo šírenia poplašných správ, že Slovensko je na tom veľmi dobre a že žiadne peniaze nechýbajú. Po voľbách na tlačovej konferencii tvrdil, že „naši oponenti môžu rozprávať, čo chcú, krajinu zanechávame v dobrej kondícii". Každý si na stav a kondíciu našej republiky urobte názor sám. A rozmýšľajte tiež nad tým, kto tu čo spôsobil a za čo je kto zodpovedný.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Kočner a Rusko do väzby nepôjdu, rozhodol súd

Špecializovaný trestný súd v sobotu viac ako osem hodín rozhodoval tom, či budú Kočner a Rusko stíhaní vo väzbe.

EKONOMIKA

Mestá už môžu vykázať staré autá z centier, ale veľmi nechcú

Ministerstvo vytvorilo priestor na vytváranie zón s nízkymi emisiami.


Už ste čítali?