Katastrofické správy po voľbách

Autor: Igor Chlebík | 30.6.2010 o 23:18 | (upravené 30.6.2010 o 23:29) Karma článku: 13,31 | Prečítané:  1944x

Máme niečo cez dva týždne po voľbách a každý deň sa objavujú nové katastrofické správy. Dnes som si na oficiálnych stránkach Myjavy prečítal Vyhlásenie obcí myjavského regiónu k finančnej situácií , kde sa píše, že "situácia je neúnosná a samospráva ďalej nebude schopná zabezpečovať základné povinnosti vyplývajúce z originálnych kompetencií a ani prenesený výkon štátnej správy. Výsledkom bude nútená správa miest a obcí, vypnuté osvetlenie, plné kontajnery"...

Prejdem priamo k veci - v čom je podstata celého tohto problému. Mestá ani obce nemajú peniaze - a peniaze nemajú preto, lebo si zle naplánovali svoje príjmy a s tým súvisiace výdavky. Príjmy sú oveľa nižšie, výdavky sú vysoké. Chyba je v tom, že boli zle stanovené rozpočty a že sa vychádzalo z veľmi zlých údajov, ktoré nedonútili mestá a obce dopredu šetriť a pripraviť sa na horšie časy. Je fakt, že je kríza, že výkonnosť ekonomiky je slabšia, že všade je menej peňazí - v rozpočtoch sa to ale žiaľ neodrazilo a teraz sú zrazu všetci veľmi prekvapení, aké obrovské výpadky v príjmoch sa všade zaznamenávajú.

Za rozpočet na rok 2010 je zodpovedné ministerstvo financií. Tu treba hľadať príčiny týchto problémov, pretože z týchto miest išli pre mestá a obce podklady s makroekonomickými dátami a na základe podkladov od štátu a ich prognóz sa tvorila väčšina rozpočtov. Žiaľ, štátny rozpočet na rok 2010 bol od začiatku veľmi sporný, na výdavkovej časti sa žiaľ nešetrilo a aby nebol príliš veľký deficit, museli sa príjmy "nafúknuť" (a ako to s tým nafukovaním príjmov dopadlo vidieť teraz na príjmovej stránke rozpočtu práve v mestách a obciach). Veľmi dobre si pamätám na množstvo článkov o nereálnosti príjmov v rozpočte a na rôzne analýzy, že plánované príjmy sú skôr zbožným želaním ako nejakým reálnym číslom. A to je skutočnosť ešte horšia, keďže ministerstvo financií zverejnilo dva dni po voľbách informáciu, že deficit bude ešte o vyše MILIARDU EUR vyšší ako sa pôvodne plánovalo.

Skúsim to popísať na jednoduchom príklade. Predstavte si, že Vaša rodina má príjem 10.000 EUR a hoci je kríza a niekto z rodiny môže kľudne prísť o prácu, naplánujete si rodinné výdavky 12.000 EUR (chcete ísť aj na dovolenku, tak si na ňu požičiate, keď to nevychádza). Žiaľ, niekto z rodiny príde o prácu, reálne dostanete nakoniec do rodinného rozpočtu len 6.000 EUR a namiesto výdavkov 12.000 EUR budú dokonca 14.000 EUR (museli ste zaplatiť neplánovanú opravu na aute). Rodina je zrazu 8.000 EUR v mínuse, je úplne bez peňazí a má obrovské problémy - riešiť to môže len zadlžovaním a obmedzením výdavkov len na to najnutnejšie.

Podobne to funguje pri našom štátnom rozpočte, akurát s násobnými sumami. Pre názornosť použijem tie isté čísla. Štát naplánuje príjmy 10.000 EUR a výdavky 12.000 EUR (treba 13te dôchodky a zaplatiť ešte nejaké ihriská). V reále sú príjmy do rozpočtu ale 6.000 EUR (ekonomika klesala, občania a firmy odviedli menej peňazí vo forme daní či odvodov) a výdavky sú 14.000 EUR (treba ešte doplatiť iné neplánované veci - a hneď máte miliardový deficit naviac). Je to veľmi zjednodušený popis, ale v globále to presne takto funguje. Namiesto štátu či rodiny si teraz do príkladu dajte mesto či obec - je to to isté - mesto nemá peniaze a to ostatné už bolo písane v úvode.

Na záver ešte citujem z toho už zmieňovaného vyhlásenia obcí "Vyzývame preto kompetentných, aby vo veľmi krátkom čase zabezpečili dofinancovanie samosprávy za I. polrok 2010 a zabezpečili financovanie v II. polroku 2010 aspoň na úrovni roku 2007."

Vážená samospráva, vážení občania - zodpovednosť za túto situáciu nesie súčasné ministerstvo financií a tam by mali smerovať Vaše výzvy. Po prehratých voľbách však bude všetky tieto problémy riešiť nová vláda, ktorá tieto problémy nespôsobila - a ja sa už "teším" v blízkej dobe na "argumenty" SMERu a jej predsedu Fica, čo to tu tá nová vláda a ten pravicový zlepenec spôsobil a ako by to oni nikdy nedopustili a nedovolili. Omyl ľudia - za toto sú zodpovední práve dosluhujúci predstavitelia končiacej vlády a tento stav tu máme kvôli nezodpovednej rozpočtovej politike tejto vlády. Nechcel som politizovať, ale túto vec by si malo uvedomiť 41,62% ľudí z Myjavy, ktorí stranu SMER volili v posledných voľbách a ktorým hlavne môžu ďakovať za situáciu v meste, ktorá tu vznikla.

Dobre si pamätám, ako Fico útočil na Radičovú pár dní pred voľbami a obviňoval ju zo šírenia poplašných správ, že Slovensko je na tom veľmi dobre a že žiadne peniaze nechýbajú. Po voľbách na tlačovej konferencii tvrdil, že „naši oponenti môžu rozprávať, čo chcú, krajinu zanechávame v dobrej kondícii". Každý si na stav a kondíciu našej republiky urobte názor sám. A rozmýšľajte tiež nad tým, kto tu čo spôsobil a za čo je kto zodpovedný.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

To, čo predviedli Nemci a Taliani, je veľká hanba futbalu, tvrdil Hapal

Tréner národného tímu do 21 rokov Pavel Hapal bol plný emócií.

PLUS

Trinásť rokov trpí epilepsiou. Na Slovensku jej nedokázali pomôcť

Návšteva neurológa sa zmenila na sexuálne obťažovanie.

ŠPORT

Mladí Slováci skončili na ME v Poľsku

Z druhého miesta postúpilo Nemecko.


Už ste čítali?